Czarny Bez - strona główna

Przyszłość i przeszłość jest tu i teraz.

"… planetę okaleczyły kataklizmy o nieznanych wcześniej rozmiarach. Wypracowane modele społeczne, wartości przestały istnieć. Organizmy państwowe uległy destrukcji. Cywilizacja jaką znamy upadła. Nastąpiła era chaosu … Na wschodzie Europy, której obszar jeszcze nie ostygł pamiętając katastrofalny w skutkach konflikt międzynarodowy, krwawą wojnę religijną, śmiertelną zarazę i upadek człowieczeństwa tworzą się nowe formy ludzkich skupisk. Nasz rodzaj przetrwał a planeta się odradza. Potrzeba bezpieczeństwa i tęsknota za stabilizacją prowadzi nową społeczność do rzeczywistości, w której jak w zwierciadle odbijają się echa pradawnych tradycji i zwyczajów. Przestrzeni, gdzie namacalnie znów czują siłę potężnych starożytnych bogów. Do czasów burzliwych wieców i plemiennych rodowych władców. Świętych lasów i odwiecznych gór. Do cybernetycznej epoki żelaza ale też powrotu więzi międzyludzkich i bliskości z naturą. Życie w równowadze z przyrodą to jedyna szansa, żeby zacząć od nowa. Czas zatoczył krąg … to wtedy na gruzach cywilizacji u zarania nowej odmienionej ludzkości zrodził się Czarny Bez."

„Zapraszamy w muzyczną podróż do naszych korzeni, do historii często nieznanej, zapomnianej, do refleksji nad współczesnym światem i opowieści o prasłowiańskim duchu, waleczności i odwadze”.

Skład zespołu

Luba - śpiew
Kaleszy - perkusja
Ciechan - gitara basowa
Widun - gitara, produkcja muzyczna, teksty

Nasze teledyski

Marzanna

Marzanna to słowiańska bogini kojarzona ze śmiercią oraz okresem przejścia - czyli odrodzeniem się natury po zimie. Miałaby więc pełnić funkcję chtoniczną oraz luminarną. Średniowieczny czeski słownik ”Mater Verborum” przyrównuje ją (...)

Więcej...

Perun

Kult boga gromowładnego rozprzestrzeniał się na całą słowiańszczyznę. Perun był znany pod różnymi przydomkami od Rusi, aż do Połabia. Jego imię nie pochodzi od rzeczownika „piorun”, wręcz odwrotnie, jedno z określeń błyskawicy (...)

Więcej...

Postrzyga

"Postrzyżyny" to starożytny słowiański obrzęd przejścia, podczas którego obcinano włosy i nadawano imię chłopcom wwieku 7-12 lat. Synowie przechodzili spod opieki matki pod władanie ojca. Rytuał sprawiał, że młodzi (...)

Więcej...

Noce Kupały

Święto Kresu, Kupalnocka, Sobótka – w najkrótszą noc w roku czyli letnie przesilenie słoneczne, nasi słowiańscy przodkowie odprawiali symboliczne obrzędy związane z powrotem lata. Składano bogom ofiary za plony w nadchodzących (...)

Więcej...

Łysiec

Nasi przodkowie kochali góry i czuli przed nimi respekt. Szczyty stanowiły centrum w którym niebo łączyło się z ziemią i podziemiami. Spajały przeszłość i przyszłość z teraźniejszością. Tam namacalnie można było poczuć (...)

Więcej...

Nadchodzące koncerty

Merch

Album `Ludzie Duchy Bogi`
Album CD "Ludzie Duchy Bogi"
Naszywka `Ludzie Duchy Bogi`
Naszywka "Logo" ø 10 cm
Przypinka `Ludzie Duchy Bogi`
Przypinka "Logo" 37mm
T-shirt `Ludzie Duchy Bogi`
T-Shirt "LDB"

Zainteresowanych prosimy o kontakt czarnybez.merch@autograf.pl